i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Jak správně pečovat o prsteny?

Prsten je ze všech druhů šperků nejvíce zatížen a snadno podléhá opotřebení. Vhodným zacházením a péčí je možné prsteny používat dlouhou dobu při zachování jejich zářivé krásy. Aby si šperk co nejdéle uchoval svůj půvab, doporučujeme Vám pečovat o něj v souladu s následujícími zásadami :

  • Prsteny používejte pouze k ozdobení ruky při společenské příležitosti nebo do práce, kde nepracujete manuálně. Při práci v domácnosti, na zahrádce nebo při sportu prsteny vždy odkládejte, aby se mechanicky nepoškodily – nepoškrábaly, nedeformovaly nebo aby nemohly reagovat s chemickými látkami. Chlor, čpavek, sirovodík a řada dalších chemických látek neprospívají stříbrným šperkům ani většině šperkových kamenů.
  • Chcete-li uchovat zářivost čirých šperkových kamenů (zejména diamantu, kubické zirkonie a křišťálu) nebo kamenů světlých transparentních barev (ametyst, záhněda, topaz) je vhodné prsteny odkládat při mytí rukou mýdlem a při aplikaci krémů na ruce. Mýdlová sedlina a krémy podstatně snižují zářivost kamenů. Tyto šperkové kameny je třeba pravidlelně čistit a to zejména na spodní straně. Nejvhodnější je čistění ultrazvukem v klenotnické dílně, ale pravidelné čištění kamenů teplou vodou nebo ethanolem je také účinné.
  • Péče o stříbro se liší podle povrchové úpravy. Většina stříbrných prstenů z naší nabídky je na povrchu pokryta rhodiem. Tento vzácný kov ze skupiny lehkých platinových kovů, je mimořádně chemicky odolný a stálý. Je tvrdší než stříbro (tvrdost 6 Mohsovy škály) a na vzduchu neoxyduje, jeho stříbřitá barva je stálá. Rhodium je velmi drahé, dražší než zlato a proto jsou rhodiované šperky dražší než s leštěným povrchem. Péče o rhodiované prsteny je velmi jednoduchá, stačí je leštit suchým flanelem k odstranění mastnoty a nečistot. Při dlouhodobém používání rhodiovaných prstenů se může rhodium na nejvíce exponovaných místech odřít. Opotřebení povrchové úpravy lze opravit v klenotnické dílně – zbytky rhodia se odstraní, prsten je přeleštěn a nová vrstva rhodia se galvanicky nanese.
  • Stříbrné prsteny, které jsou vyrobeny ze stříbra 925/1000, které bylo povrchově vyleštěné, ale nebylo rhodiované, vyžadují větší péči. Při každodenním nošení prsteny neztrácejí lesk, mohou však snadno reagovat s chemickými látkami (zejména s chlorem) a zmatovatět. Pokud prsteny nejsou nošené, objeví se na jejich povrchu matný nános, který je důsledkem přirozeného oxydačního procesu stříbra. Tento matný povrch je možné snadno odstranit přeleštěním suchým flanelovým hadříkem. Někdy se stříbrný prsten, který není používaný, pokryje černým nánosem. Toto je jednoznačně důsledkem vlivu sirovodíku, který může být součástí lepidel používaných na dárkové krabičky nebo se vyskytuje ve vzduchu, a chloru. O prstenech z leštěného stříbra tedy platí, že je nutné je leštit, nejlépe speciální flanelovou utěrkou na stříbrné šperky.
  • Nepoužívejte chemické roztoky na čištění stříbra. Zpravidla to nekončí dobře. Proces očištění stříbrného šperku od samotného roztoku je velmi náročný na důslednost a pokud nedodržíte přesný postup, šperk si můžete nenávratně poškodit. Chemické roztoky na čištění stříbra také nejsou vhodné pro všechny šperkové kameny, takže můžete z neznalosti poškodit i tyto.
  • Doporučuje pro péči o šperky využívat pravidelně klenotnickou opravnu, která Vám zajistí, že Vaše šperky budou dlouhodobě oslnivě krásné.
  • Prsteny ve starostříbrné úpravě nejsou na péči náročné. Starostříbrná povrchová úprava je založená na tom, že je hotový výrobek ponořen do speciláního roztoku, který se nazývá sirná játra a v důsledku toho celý zčerná. Vzhledem k tomu, že se do tohoto roztoku vkládají jen šperky s výrazným plastickým reliefem, následující mechanický proces odstraní černý povrch pouze z vyčnívajících částí šperku a opticky se zvýrazní efekt reliéfu. Kromě prstenů se starostříbrná úprava používá také u přívěsků. Šperky se starostříbrnou úpravoutéměrneoxydují a vyžadují minimální péči od svého majitele – občasné přeleštění.
  • Prsteny s povrchovým pozlacením se při používání odřou, zejména na spodní straně. Jedná se vždy o opotřebení, které není důvodem k reklamaci výrobku a obnovu zlacení si musí zákazník uhradit na své vlastní náklady. Pozlacené prsteny je vhodnější používat jen občas pro společenskou příležitost, nikoliv každodenně a na jakoukoliv manuální práci je odkládat. Tak se zlacení zachová delší dobu neporušené a nebude třeba je obnovovat.